EProducent.cz

Jak vybrat ukulele? Poradíme vám, jaké koupit a na co se dívat

Jak vybrat ukulele

Chcete si pořídit nové ukulele, ale nevíte, jaké vybrat? Není divu. Zamíříte-li do obchodu, nebo navštívíte-li některý z řady internetových obchodů, už při prvním pohledu zjistíte, že nabídka nástrojů je opravdu široká. Vybírat můžete z různých velikostí, materiálů, tvarů i barev. Rozdíly najdete samozřejmě i v ceně. Zorientovat se v tak široké nabídce nemusí být tedy pro začátečníka nic snadného. Pojďme se tedy podívat na to, jak ukulele vybrat a na co se při výběru dívat.

Typy ukulelí 

První věcí, kterou je potřeba zvážit, je samotná samotná velikost ukulele. Ta je zásadní hlavně pro pohodlný pocit při hrání a také z velké části určuje to, jak bude ukulele znít. Dle velikostí můžeme ukulele rozdělit na 4 základní typy

Sopránové ukulele

Sopránové ukulele je ze všech typů nejlevnější, nejmenší a vyznačuje se typickým vysokým ukulele zvukem. Obvykle měří kolem 53 cm a obsahuje 12 – 14 pražců. Vzhledem k jeho malým rozměrům je však vhodné spíše pro děti nebo ženy s úzkými prsty. Mezery mezi pražci jsou totiž menší, což podstatně zhoršuje konfort při hraní. Ladění je u něj standardní G,C,E,A.

Sopránové ukulele

Koncertní ukulele

O něco větší je už ukulele koncertní, které dosahuje většinou velikosti kolem 58 cm a obsahuje 14 – 17 pražců. Hraní na něj je, vzhledem k větším rozměrům, znatelně komfortnější a také zvuk o je o něco plnější ve srovnání se sopranem. Stále si ale zachovává cestovní velikost, standardní ladění G, C, E, A a také nižší cenu. Koncertní ukulele je tak univerzálním typem pro většinu hráčů.

Koncertní ukulele

Tenorové ukulele

Komu by přeci jen koncertní ukulele připadalo pořád stále malé, může sáhnout po tenorovém i když to už je vhodnější spíše pro pokročilejší hráče. Tenorové ukulele mívá většinou 15 – 20 pražců a délku kolem 66 cm. Větší rozměry zajišťují opět o něco plnější zvuk a ladění zůstává stále standardní G, C, E, A. 

Tenorové ukulele

Barytonové ukulele

Největším je ukulele barytonové, které už pocitově připomíná spíše menší kytaru a dosahuje délky kolem 74 cm. Podobnost s kytarou není zde pouze v rozměrech, ale také v ladění, jelikož jej ladíme stejně jako první čtyři nejvýše položené struny na kytaře, tedy D, G, H, E. Díky větším rozměrům a jinému ladění je i jeho zvuk hutnější, podstatně basovější a výrazně odlišný od klasického vyššího ukulele zvuku.

Barytonové ukulele

Materiál

Pokud jste si vybrali vhodný typ (pro většinu začátečníků se bude pravděpodobně jednat o koncertní ukuele), je důležité se dále podívat i na materiál, ze kterého je ukulele vyrobeno, ten totiž zásadně ovlivňuje kvalitu zvuku.

Dřevo nebo polomasiv

Nejlepší volbou z hlediska kvality je dřevo, u kterého je ale vyšší kvalita vykoupena samozřejmě také vyšší cenou. Sáhnout můžete i po polomasivu, který je sice o něco málo kvalitnější, ale stále dostačující a hlavně o něco levnější variantou.

Dřevěný laminát

Značně levnější jsou ukulele vyrobená z dřevěného laminátu. Zvuk není většinou tak dobrý jako u dřeva, ale pořád je mnohem lepší než v případě plastových ukulelí a na domácí hraní pro začátečníky pořád dostatečný. Takže takový kompromis za rozumnou cenu.

Plast

V každém případě, pokud to se hrou na ukulele myslíte alespoň trošku vážně, byste se měli vyhnout plastu (tedy pokud nekupujete ukulele pro děti jen jako hračku). Jen z těží se vám z něj podaří dostat alespoň trošku kvalitní zvuk a navíc se vám bude plastové ukulele snadno a rychle rozlaďovat. 

Barva

Může se zdát, že barva je pouze preferencí vkusu. Častečně sice ano, ale i tady se vyplatí při výběru brát v potaz vliv barvy a laku na výslednou kvalitu zvuku. 

Většinou platí, že čím více je viditelná struktura původního dřeva, tím jezvuk čistší a naopak, čím více laku je na dřevě naneseno, tím je zvuk zkreslenější a zní o něco jinak. Neznamená to ale, že by to bylo vyloženě špatně a jde spíše o věc vkusu, co se zvuku týká. Někdo má naopak tento “zkreslený” zvuk radši.

Pokud je ale celý povrch pokryt barvou a není dřevo vůbec viditelné, vyplatí se být vícena pozoru. U takových nástrojů může být větší riziko, že narazíte na nástroj s horší kvalitou, jelikož pod barvu se dá horší dřevo snadno schovat. 

Cena

V neposlední řadě je nutné brát samozřejmě ohled i na cenu a vaše finanční možnosti. Ukulele je obecně považováno za levnější hudební nástroj. Nejlevnější ukulele je možné pořídit už za cenu kolem 1 000 Kč. Musíte však počítat s tím, že jeho kvalita bude odpovídat ceně a nebude tedy zrovna nic extra. V této cenové relaci se jedná spíše o ukulele pro děti. 

Pokud to myslíte se hrou na ukulele alespoň trošku vážně, musíte počítat s cenou kolem 2 000 Kč a výš. I zde platí, že čím více si připlatíte, tím lepší kvalitu můžete získat. 

Doplňkové vlastnosti

Při výběru je vhodné zvážit i nějaké další vlastnosti o které může být ukulele doplněno a popřemýšlet, zda něco takového také potřebujete, nebo se bez nich obejdete a raději tak pár korun ušetříte. Patří mezi ně hlavně:

Snímač

Některá ukulele mohou být vybavena snímačem – jedná se potom o tzv. elektroakustické ukulele. Snímač oceníte hlavně v případě, kdy budete chtít ukulele nahrávat a dále se zvukem pracovat, případně budete-li chtít vystupovat a připojit ukulele pro zesílení např. do komba či mixážního pultu. U takového elektroakustického ukulele musíte však počítat s poněkud vyšší cenou.

Elektroakustické ukulele se snímačem

Úchyty na popruh

Na ukulele vybaveno úchyty můžete snadno připojit popruh, který vám zajistí větší komfort při hraní, volné ruce a jistotu, že ukulele jen tak neupustíte. Naštěstí se dnes dají pořídit i popruhy na jakékoliv ukulele i bez těchto úchytů. 

Zabudovaná ladička

Ladička je pro správné naladění ukulele nezbytná. Ve většině případů však není potřeba, aby ukulele bylo vybaveno zabudovanou ladičkou a většina uživatelů si bez problémů vystačí s nacvakávací ladičkou, případně nějakou mobilní aplikací. 

Snímač se zabudovanou ladičkou

Na co si dát při nákupu pozor?

Pokud jste si vybrali ukulele, které vyhovuje vašim požadavkům, je vhodné před nákupem (v případě internetových obchodů hned po jeho doručení) zkontrolovat pár věcí, abyste se ujistili, že je s nástrojem vše v pořádku a neobsahuje žádné chyby z výroby. 

Vězměte ukuele do ruky a zkontrolujte jak zní. Zvuk, který z něj vychází by měl být líbivý a čistý. Poté se podívejte, zda krk nástroje není nějak pokřiven. Zkontrolujte také spoje jednotlivých částí – tedy kobylky a krku. Vše by mělo být pevně přilepeno a nikde by se nic nemělo odlepovat.

Kde koupit ukulele? 

Ukulele můžete pořídit jak v klasickém kamenném obchodě s hudebními nástroji, tak i v řadě internetových obchodů. V kamenné prodejně máte tu výhodu, že si můžete nástroj před nákupem osahat, vyzkoušet jak hraje a zkontrolovat, že je na něm vše v pořádku a není nijak poškozen. 

Nemusíte se ale ani bát internetových obchodů. Internet vám poskytne větší možnost výběru a také komfort, kdy si můžete ukulele koupit okamžitě z pohodlí domova. Navíc nepřijdete ani o možnost si nástroj osahat a vyzkoušet, jelikož ze zákona máte právo, v případě nespokojenosti, zboží vrátit do 14 dnů bez udání důvodu. Máte tak spoustu času na to, si nástroj v klidu a doma vyzkoušet a kdyby s nim bylo něco v nepořádku, můžete jej snadno vrátit, nebo vyměnit za jiný kus.

Exit mobile version